Aukštaičių gatvės pradžioje NT perliukas

Paupyje verdančios statybos turėtų pasipildyti dar vienu „šeimos nariu” - savivaldybės puslapyje paviešinti projektiniai administracinio pastato Aukštaičių g.2 siūlymai. 

Administracinio pastato su gyvenamąja paskirtimi ir automobilių saugykla projektuojamas bendrovės „Arches” įmonės „Sivysta Estate” užsakymu. 

Šalia vaikų darželio pastato projektuojami du tūriai (bendras naudingas plotas – 2638 kv.m.) – gyvenamojo (du aukštai su mansarda) ir administracinio pastato (trys aukštai su mansarda) su požemine automobilių saugykla (numatoma 14 vietų automobiliams). 

Projektiniuose siūlymuose rašoma, kad tūriai išdėstomi lygiagrečiai Aukštaičių ir Kranto gatvių, sukuriant vizualinius ryšius su Vilnelės žaliuoju masyvu ir suformuojant jaukias vidaus erdves-kiemus tarp korpusų. Projektuojami tūriai suskaidyti taip, kad būtų užtikrinta visų patalpų insoliacija, taip pat maksimaliai atverti vaizdai į Vilnelės upę ir senamiestį. 

Projektuojami pastatai išsiskiria funkcijomis. Greta Aukštaičių gatvės projektuojamas administracinis pastatas su galima komercija pirmame aukšte. Patekimas į pastatą - iš Aukštaičių gatvės ir kiemo. Biurų aukštai suprojektuoti taip, kad galėtų funkcionuoti savarankiškai. Gyvenamasis pastatas orientuotas ilgąja kraštine į krantinę. Patekimas į pastatą - iš suformuoto kiemo. Pirmo aukšto butams numatomos nedidelės privačios terasos. Kiemo erdvėje kuriamos bendros žaliosios erdvės, vaikų žaidimo aikštelės. Į kiemo erdvę atsiveria terasa ant pirmo aukšto stogo. Siekiama jauki ir sociali vidinė sklypo erdvė. 

auks1

Taip atrodytų Aukštaičių gatvės pradžia. Projekto vizualizacija.

Gyvenamojo pastato aukšte numatomi trys butai, viena laiptinė su liftu ir holu. Butai planuojami orientuojant pagrindines gyvenamąsias erdves į vertingus vaizdus. Pirmo aukšto butų vitriniai langai ties kranto gatve įtraukiami siekiant didesnio privatumo. 

Projektuojamos dvi terasos. Dėl tūrių išdėstymo iš jos atsiveria vaizdai į misionierių bažnyčią, Vilnelę ir senamiesčio pusę. Pastato rūsyje numatomos automobilių saugyklos, dviračių saugyklos ir techninės patalpos inžinerinei įranga. 

auks2

Taip atrodytų Aukštaičių gatvės pradžia. Projekto vizualizacija.

Nauji pastatai išaugs Paplaujos priemiestyje – viename pirmųjų Vilniaus pramonės įmonių centrų, išsidėsčiusio abipus Vilnelės, upės slėnyje ir kuris yra išskirtinis Vilniaus gamtinėje struktūroje dėl savo sudėtingo reljefo, eroduojančių šlaitų. Šios reljefo ypatybės leido jau XV amžiuje sukurti sudėtingą kanalų sistemą iš užtvankų, tiltų, salų ir salelių, kurioje jau XV amžiuje upės tėkmė buvo naudojama popieriaus, miltų, parako malūnams. Teritorijoje veikė Misionierių vienuolynas, Žuvų (Tymo) turgus. Misionierių vienuolynui priklausę sodai, parkai su tvenkiniais susijungė su Vilnelės vandens sistemą į teritorijos kraštovaizdį į kurį patekimas buvo įmanomas tik per medinius tiltelius. Perkasos (Kopanicos) kanalu nukreiptas upės vanduo užtikrino Vaivados malūno (stovėjusio prie dabartinio Paupio gatvės tilto) ir kitų dirbtuvių darbą. 

Prie urbanistinės miesto struktūros teritorija buvo prijungta XVIII amžiaus pabaigoje. Planuojamos teritorijos naudojimo ir užstatymo raidą geriausiai atskleidžia miesto istoriniai planai. Pirmą kartą planuojama teritorija parodyta Fiurstenhofo plane (1737 m.). Tuo metu teritorija buvo menkai užstatyta - matomos tik užstatymo užuomazgos, dabartinės Aukštaičių gatvės trasoje dar buvo išlikęs kanalas. 1840 m. plane užstatymas dar būdingas priemiesčiui – vyrauja pavieniai pastatai, sodai, daržai, dar nėra perimetrinio užstatymo struktūrų, jau susiformavusios Užupio, Paupio gatvių trasos. Kanalas Aukštaičių gatvės trasoje dar išlikęs, tačiau kartu su juo jau yra gatvės užuomazga. Jo vietoje atsirado dabartinė Aukštaičių gatvė – prasidėjo naujas urbanistinės raidos etapas.

1898 m. plane nagrinėjama teritorija nurodyta kaip užstatyta miesto dalis (nebe kaip priemiestinė), planuojamoje teritorijoje jau sunaikinta kanalų sistema. 

1944 m. kariniame žemėlapyje, parengtame pagal 1941 duomenis matoma, kad didžiąją planuojamos teritorijos dalį jau sudaro gamybinės teritorijos, jau aiškiai susiformavęs perimetrinis kvartalas piečiau Aukštaičių gatvės (nagrinėjamas sklypas) ir pastebimas “vilų” principu besiformuojantis kvartalas šiauriau Aukštaičių gatvės. 

Po Antrojo Pasaulinio karo gyvenamieji amatininkų namai prie Maironio gatvės buvo nugriauti, pastatyti pramoniniai fabrikų „Skaiteks“ ir kiti statiniai. Pirmasis iš jų – masyvaus tūrio „stalinistinio neoklasicizmo stiliaus pastatas palei Aukščių gatvę. Vėliau iki tol buvusios laisvos teritorijos buvo užstatytos stambiaplokščiais pramoniniais pastatais, disonuojančiais su gretimybėje esančiais mažesnio mastelio bei tūrio pastatais. 

Į rytus nuo planuojamos teritorijos įsikūrė kailių išdirbimo įmonė „Vilniaus kailiai“. Gretimose teritorijose jau anksčiau veikė Vilniaus baldų kombinatas, kurio statiniai šiuo metu dalinai demontuoti. Arčiau Zarasų gatvės stovėjo Miesto apželdinimo tresto šiltnamiai ir oranžerijos.