Rokiruotė buvusiame „Taure”: belaukiant grand komplekso svečių namai

Gyvenimas Aludarių gatvėje, kurioje kadaise stūksojo ir alų virė vienas Vilniaus simbolių – V.Šopeno alaus darykla, vėliau virtusi „Vilniaus alaus darykla”, o savo gyvenimą kaip darykla baigusi po „Tauro” prekės ženklu, verda ir jau seniai iš čia išsikrausčius aludariams: buvusios alaus daryklos konversija, nors ir nevyksta pinu pajėgumu, bet ir nestoja. 

Sklypas Aludarių g.1 priklauso bendrovei „YIT Kausta būstas“, čia vystančiai gyvenamųjų namų kompleksus „Matau Vilnių” ir bendrovei „Tauropolis“, užsimojusiai jai priklausančioje dalyje buvusį darykos gamybinį pastatą paversti svečių namais, išsaugant vertingus XIX amžiaus pabaigos-XX amžiaus pradžios architektūrinius elementus. 

tauras

Gamybinis „Tauro“ pastatas virs svečių namais. Projekto vizualizacija.

Savivaldybės puslapyje paviešintuose projektiniuose pasiūlymuose trumpai primenama ir garsiausios sostinės alaus daryklos istorija. Alaus daryklos kompleksą V. Šopeno akcinė bendrovė pradėjo statyti 1869 m., sklype buvo statomi gamybinės ir administracinės paskirties pastatai. Iki 1941 m. alaus darykla priklausė V. Šopeno akcinei bendrovei. 1941-1945 m. čia veikė „Vilniaus alaus darykla“. Nuo 1945m. veikė Vilniaus alaus darykla „Tauras“. Komplekso korpusai buvo rekonstruoti 1947-1948 m., 1950-1961 m., 1965 m.

 

XIX a.pab. istorizmo laikotarpyje (nuo 1869 m.) susiformavo V. Šopeno alaus daryklos statinių kompleksas Pakalnės ir Aludarių gatvių sankirtoje. Tai - Salyklinės pastatas Pakalnės ir Aludarių gatvių sankirtoje, Administracinis pastatas prie Aludarių gatvės, Gamybinis pastatas komplekso kieme ir Atraminė siena palei Pakalnės gatvę.

Gamybinio pastato didžiuliai skliautuoti rūsiai statyti 1869 m., o 1879 m. pagal architekto N. Čiagino projektą pastatytas vieno aukšto gamybinis pastatas virš rūsių. XIX a. pab. pastato fasadai buvo eklektinės stilistikos, langų ir durų angos su segmentinėmis sąramomis ir apvadais. Pastatas buvo stipriai perstatytas XX a. II p. tarybinio laikotarpio rekonstrukcijų etape, bet pirmo aukšto lygyje išliko kapitalinių sienų tinklo fragmentai ir dalis architektūrinių elementų (langų, arkinių vartų angų). Gamybinio pastato rūsių plano struktūra sudėtinga, dalis patalpų pereinamos, o centrinės dalies patalpas iš trijų pusių juosia koridoriai. Rūsio patalpų sienų plytų ir akmenų mūro paviršiai bei skliautų plytų mūro paviršiai pirminiame etape buvo netinkuoti. XX a. II p. etape jie buvo nutinkuoti cementiniu tinku, paskatinusiu druskų išsiskyrimą. Gamybinio pastato rūsių vidurinėje dalyje yra didelė patalpa, išsiskirianti konstrukcijų charakteringumu. Jos erdvę į tris tarpsnius dalina XIX a.pab. istorizmo laikotarpio metalo kolonos, remiančios suporintas arkas ir trijų tarpsnių cilindrinius skliautus. Greta yra patalpa su masyviais mūro stulpais, ant kurių remiasi perdanga iš metalo sijų ir plytų mūro skliautukų tarp sijų. Šią patalpų grupę iš trijų pusių juosia skliautuoti koridoriai. Erozijos paveiktą rūsių sienų ir skliautų tinką (XX a. II p. etapo) reikia pašalinti, mūro paviršius remontuoti, atstatant netektis. Rūsiai ilgą laiką nenaudojami, bendra rūsių būklė patenkinama, bet sienose ir skliautuose yra daug vėlyvų (XX a. II p.) permūrijimų, plyšių, angų.

tauras2

Gamybinis „Tauro“ pastatas virs svečių namais. Projekto vizualizacija.

Projektiniuose pasiūlymuose pabrėžiama, jog šio kapitalinio remonto projekto tikslas – kapitališkai suremontuoti esamą, vietomis blogos būklės pastatą, pakeičiant jo paskirtį ir pritaikant jį svečių namų veiklai.

Svečių namų veikla numatoma kaip pereinamasis laikotarpis pastato eksploatacijai, kol bus parengtas viešbučio techninis-darbo projektas. 2018 metais UAB „Unitectus“ parengė, paviešino ir suderino projektinius pasiūlymus „Gamybinių pastatų Aludarių g. 1 ir 3 rekonstrukcijos į viešbučio ir biurų kompleksą projektiniai pasiūlymai.“

 

Numatomi kapitalinio remonto sprendiniai netrukdys ir neapribos būsimo viešbučio projektavimo sprendinių ir galimybių, rašoma projektiniuose pasiūlymuose. Pastatui funkcionuoti naudojami esami privažiavimai iš Aludarių bei Pakalnės gatvės. Inžineriškai pastatas yra aprūpintas. Buvusių gamyklos inžinerinių pajėgumų pilnai pakanka planuojamų svečių namų veiklai. Konstruktyviai yra remontuojamos pastato nešančios konstrukcijos. Naujai planuojamos lengvų konstrukcijų, pertvaros. Pertvarkoma ir/ar remontuojama vidaus elektros instaliacija, kanalizacija, vandentiekis bei šilumos tiekimo vidaus tinklai. Kapitališkai remontuojamas gamybinis V. Šopeno alaus daryklos pastatas, keičiant paskirtį ir numatant svečių namų veiklą. Pastato patalpų bendras plotas po kapitalinio remonto faktiškai sumažėja dėl projektuojamų naujų vidinių pertvarų. Šiuo metu esamas rūsio plotas: 1621,76 kv.m., esamas pirmo aukšto plotas – 1722 kv.m. Antrame aukšte – 1515.54 kv.m.. Viso – 4859.3 kv.m. Po kapitalinio remonto lieka: rūsys – 1509 kv.m; pirmas aukštas – 1709 kv.m.; antras aukštas – 1378 kv.m. Viso po kapitalinio remonto pastato bendras plotas – 4596 kv.m. Plotas mažėja dėl naujų pertvarų, ventiliacinių bei dūmų šalinimo šachtų atsiradimo.

Esama prastos būklės, nusidėvėjusi asfaltbetonio danga keičiama į trinkelių dangą. Projektuojamuose svečių namų numatoma įrengti 22 numerius. Taigi automobilių parkavimo poreikis yra 11 vietų. Šiuo metu administraciniame pastate yra įsikūrusi mokykla su 8 automobilių poreikiu. Salyklinės esamas pastatas yra su 4 automobilių stovėjimo vietų poreikiu. Iš viso numatyta 34 automobilių stovėjimo vietos, iš jų 4 vietos numatytos žmonių su negalia poreikiams.