Į gatves išriedės gamtą tausojančios šiukšliavežės

Viena didžiausių atliekų tvarkymo įmonių „Ekonovus“ pirmoji šalyje pradeda dirbti su dujinėmis šiukšliavežėmis, kurios ne tik mažiau terš orą, bet ir veiks kur kas tyliau nei dyzelinės jų „kolegės“.

„Pirmosios dujinės šiukšliavežės aptarnaus Vilniaus ir Klaipėdos gyventojus, vėliau ketiname įsigyti jų daugiau, įtraukti ir kitus miestus – investuoti į šį transportą numatome iki pusės milijono eurų. Stengiamės ne tik efektyviai tvarkyti atliekas, bet ir kuo mažiau teršti gamtą – dyzelinių šiukšliavežių pakeitimas dujinėmis leidžia apie 20 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių anglies dvideginio dujų kiekį. Be to, dujinės šiukšliavežės yra daug tylesnės nei dyzelinės – jos veikia mažiausiai 50 proc. decibelų tyliau. Didmiesčiams, kuriuose tyla tampa prabanga, tai tikrai pozityvus pokytis“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas Romas Draskinis, „Ekonovus“ direktorius.

ekonovus1

Naujosios šiukšliavežės dirbs gerokai tyliau. Foto: bendrovės archyvas.

Viena aktualiausių krypčių šiandienos sunkvežimių rinkoje yra dujomis varomos transporto priemonės. Ne išimtis – ir atliekų tvarkymas: gamtinių dujų šiukšliavežės įsitvirtina ir čia. Ekologiškesnį šiukšlių tvarkymą skatina augantis dėmesys oro taršai, sveikesnio, grynesnio oro poreikis. Skaičiuojama, kad daugiau nei 80 proc. žmonių, gyvenančių miesto teritorijose, kvėpuoja oru, kurio užterštumas viršija Pasaulio sveikatos organizacijos nustatytas ribas. Dėl to didmiesčiai imasi pokyčių, pavyzdžiui, uždraudžia šildymą akmens anglimi, apmokestina automobilių įvažiavimą į miesto centrą ar ieško ekologiškesnių transporto priemonių.

„Didmiesčiai yra gyvas ir judrus organizmas, visgi natūralu, kad žmonės ir čia nori ekologiškesnių, gamtai draugiškų sprendimų, taip pat – ir tvarkant atliekas. Aišku, daug kas priklauso nuo pačių žmonių sąmoningumo – ar atliekos namuose rūšiuojamos, ar to mokomi mažieji, galiausiai, ar vartojama saikingai bei atsakingai, naujų daiktų čia pat nekeičiant dar naujesniais. Ekologiškas, tvarus atliekų išvežimas tampa šios grandinės pabaiga: siekiant iš tiesų rūpintis klimatu, gamta, dujinės šiukšliavežės po truputį nurungs įprastas dyzelines – šią tendenciją jau stebime Vakarų Europoje“, – mano R. Draskinis.

„Ekonovus“ direktoriaus teigimu, dujinės šiukšliavežės, nors 20 proc. brangesnės už dyzelines, turi ir daugiau privalumų gamtai bei miestų gyventojams: išmetamųjų dalelių kiekį, lyginant su dyzelinėmis, jos sumažina 84 proc., anglies monoksido – 37 proc., azoto oksido – 70 proc. Tai vėlgi mažina taršą ir leidžia miestams siekti švaresnės gyvenamosios aplinkos.