Tualetų karai Islandijos gatvėje: ar tai pabaiga?

Pagarsėjusiuose tualetų karuose Vilniaus savivaldybė gavo niuksą ir, panašu, kad penki biotualetai netrukus bus išvežti nuo baro „Uncle Sam's pub“ prieigų. 

Apie kilusį konfliktą tarp savivaldybės ir baro šeimininkų šalies žiniasklaidoje buvo rašyta išties NEMAŽAI. O štai prieš kelias dienas Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) patenkino uždarosios akcinės bendrovės „Dėdė Semas“ skundą Vilniaus miesto savivaldybei dėl sostinės centre priešais šiai bendrovei priklausančios kavinės įėjimą pastatytų 5 biotualetų ir įpareigojo juos pašalinti iš šios vietos, perstatant taip, kad neribotų bendrovės ūkinės veiklos laisvės, neužstotų kavinės, terasos bei įėjimo į kavinę.

UAB „Dėdė Semas“ prašė teismo pripažinti, kad Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas sostinės Islandijos g. 1, priešais kavinės „Uncle Sam's pub“ (liet. „Dėdės Semo užkandinė“) įėjimą, pastatytipenkis biotualetus, yra neteisėtas, nepagrįstas, ir įpareigoti savivaldybę pašalinti juos, perstatant taip, kad šie neribotų pareiškėjos ūkinės veiklos laisvės, neužstotų kavinės terasos bei įėjimo.

tul

Islandijos gatvės simbolis - penki biotualetai. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi šį administracinį ginčą, pažymėjo, kad teismas nekvestionuoja savivaldybės pareigos rūpintis švaros ir tvarkos viešose miesto vietose užtikrinimu, tačiau toks viešosios tvarkos užtikrinimo būdas, kai biotualetai pastatomi keli metrai iki maitinimo įstaigos, kenkia ne tik maitinimo įstaigai, tačiau ir bendram miesto atitinkamos dalies įvaizdžiui, estetiniam vaizdui bei akivaizdžiai nėra suderinamas su teisingu bei protingu viešuoju valdymu. Kadangi nėra priimto teisės akto, reglamentuojančio, kokiu atstumu biotualetai turėtų būti pastatyti iki viešųjų maitinimo įstaigų, teismas, vadovaudamasis protingumo principu, daro išvadą, kad nei 120, 204, nei 305, 320 cm nėra tinkamas atstumas nuo viešosios maitinimo įstaigos iki biotualetų. Savivaldybė nepateikė teismui duomenų, dėl kokių priežasčių penkis biotualetus buvo nutarta statyti kelių metrų atstumu, o ne keliais ar keliolika metrų toliau nuo maitinimo įstaigos, kitoje gatvės pusėje. Teismas pažymi, kad kavinė yra maitinimo įstaiga ir privalo savo lankytojams užtikrinti higienišką aplinką, rašoma teismo pranešime žiniasklaidai.

Šis teismo sprendimas apeliacine tvarka per trisdešimt kalendorinių dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, skundą paduodant per Vilniaus apygardos administracinį teismą.

Bent jau vakar biotualetai nebeveikė – buvo perjuosti metaline grandine. Galbūt tai reiškia kad dar vieno susirėmimuose teismuose nebebus?