Aistros dėl „katastrofinio” snygio

Savivaldybės įmonės „Grinda” sausio 25-osos dieną paskelbtas įrašą apie Vilniaus ir vilniečių laukiantį rekordinį pastarųjų metų snygį, gerokai įkaitino aistras.

„Dėmesio! Seniai nematytas snygis. Sinoptikai prognozuoja, kad šiandien, apie 16–17 val. (kiti šaltiniai rodo 14–15 val.) Vilniuje prasidės kelias dienas truksiantis snygis. Per artimiausias tris paras sniego danga gali išaugti net iki 30 cm. Primename: jei per dvylika ar mažiau valandų iškrenta 20–30 mm kritulių, snygis jau yra stichinis, o jei per tiek pat laiko išauga sniego dangos storis, snygis – katastrofinis. Tokio kiekio sniego, kurio tikimasi sulaukti nuo sausio 25 iki 28 dienos, patyrę žiemos tarnybos darbuotojai nematė jau 15 metų. Mūsų laukia trys bemiegės paros – dirbs visi žiemos tarnybos darbuotojai, bus panaudota visa turima technika”, - toks „Grindos” įrašas ne vienam vilniečiui pakuteno padus. Vieni, žinoma, tokio gausaus sniego nelaukia, kiti gi jau kurį laiką nekantrauja vėl džiaugtis žiemos malonumais, kuriais pernai pasimėgauti taip ir neteko.

sniegas

Sausio 25-osios vakaras sostinės gatvėse. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Ir nors, rodos, „Grinda” tik pabandė vilniečius perspėti iš anksto, o ir oro prognozės žadėjo prasidėsiantį smarkų snygį, tačiau iki vėlyvo sausio 25-sios vakaro kiemus, gatves ir automobilius padengė pakankamai negausus sniego sluoksnis. Ir nors „Grinda” aiškiai rašė, kad rekordinis kiekis sniego turėtų iškristi per tris artimiausias paras, panašu, kad nemaža dalis miestiečių sniego „sticihijos” ar net „katastrofos” tikėjosi jau sausio 25-ąją, ir jo nesulaukę, savo kritikos ietis atsuko į „Grindą”.

 

Situaciją dėl laukiančių trijų parų suprantamiau paaiškino Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerija.

„Nei stichinio, nei katastrofinio sniego Lietuvoje neprognozuojama. Stichinio sniego rodiklis, kai per ≤12 val. iškrenta 20-30 mm kritulių (20-30 cm sniego); katastrofinio sniego rodiklis, kai per ≤12 val. iškrenta >30 mm kritulių (daugiau nei 30 cm sniego). Nė vienas iš šių rodiklių nebus pasiektas. Vis tik dalis rytinių rajonų bus gana arti stichinio sniego rodiklio. Orų modeliai prognozuoja iki 17-18 mm kritulių per 12 val., bet šiek tiek trūksta (keleto milimetrų)”, - savo paskyroje rašo hidrometeorologai pridėdami svarbią pastabą: 1 mm kritulių suformuoja apytiksliai 1 cm storio sniego dangą.