Baltarusijos ryžtas Mindaugo gatvėje: vienos nuotraukos istorija

Rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais sostinės Mindaugo gatvė buvo virtusi karščiausiu Baltarusijos aktyvistų, protestuojančių prieš nesąžiningus šalies prezidento rinkimus, tašku. Baltai-raudonos vėliavos, dainos, performansai, gėlės prie šioje gatvėje įsikūrusios Baltarusijos ambasados – judesio netrūko. 

Ir dabar įvykiai Baltarusijoje nepamiršti – juos primena fotomeninko Denis Vejas Minske užfiksuota įsimintina akimirka, kurioje užfiksuoti rankomis susikabinę protestuotojai. Nemenko dydžio nuotrauka kabo tiesiai prieš Baltarusijos ambasada neatsitiktinai.

 fotominsk2

Praeivių akis traukianti nuotrauka Mindaugo gatvėje. Foto: Denis Vejas.

„Projekto idėja paprasta - priminti čia esantiems Baltarusijos pareigūnams apie žmones, jau tris mėnesius išeinančius į gatves. Dėl karantino žmonės nebegali laisvai rinktios prie ambasados, tad šia nuotrauka norėjau akcentuoti jų buvimą”, - sako fotomenininkas. 

Į Minską vyras atvyko iki rinkimų likus savaitei ir dokumentavo priešrinkimines nuotaikas mieste, vėliau – pačius rinkimus, o prasidėjus protestams – ir juos. 

„Kuomet prasidėjo protestai ir smurtas iš jėgos struktūrų pusės - emocijos liejosi per kraštus; nuo pirmo šoko matant ir suvokiant žiaurumą prieš žmones iki žavėjimosi baltarusių drąsa, - prisimena fotomenininkas. - Per dvi protestų naktis teko ir pačiam bėgti ir slėptis nuo OMON, kai su maža grupele atsiskirėme nuo pagrindinės minios. Tą naktį, manau, mums labai pasisekė, nes pabėgę atsidūrėmė Cichanouskajos (Tichanovskajos) rinkiminiame štabe, kur galiausiai ir pernakvojome, nes tuo momentu grįžti į gatves praktiškai reiškė atiduoti save į OMON rankas”.

fotominsk

 Ši Denis Vejas nuotrauka sparčiai ėmė plisti socialiniuose tinkluose. Foto: Denis Vejas.

Ši nuotrauka buvo padaryta prie Stelos (Minsko obelisko – 1323.lt pastaba), pirmąją protestų naktį. Kai jau pasidarė galutinai aišku kad rinkimų rezultatai bus suklastoti, žmonės išėjo į gatves ir iš karto, kai tik minia priartėjo prie OMON skydų sienos, protestuotojai buvo sutikti ašorinėmis dujomis ir šviesos granatomis. Žmonės pradėjo jungtis į gyvas grandines - tuomet ir buvo padarytas šis kadras. Kiekvineną kartą kai žiūriu į jį, jis man primena apie baltarusių drąsą ir pasiryžimą. Kaip fotografas, jaučiuosi labai patenkintas, kai nuotrauka suranda savo vietą, o geresnės vietos šiai nuotraukai negalėčiau sugalvoti. Norėjau kad ji taptų priminimu apie drąsą ir pasiryžimą ne vien man, bet ir Baltarusijos valdžios atstovams čia, Lietuvoje. Ypač dabar, kai karantinas apribojo žmonių galimybes susirinkti prie ambasados gyvai, manau kad šis projektas yra dar aktualesnis”, - sako Denis Vejas.

fotominsk3

 Fotomeninnkas Denis Vejas. Foto: Paulius Musteikis.