Šou tęsiasi: A.Zuokas gavo, ko norėjo. Šiukšlių išvežimas pigs?

Šou turi tęstis – tokį įspūdį galima susidaryti iš savivaldybės išplatinto pranešimo žiniasklaidai, kuriame skelbiama, kad vilniaus miesto savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) direktoriaus pareigų konkursą laimėjo Artūras Zuokas, dabartinis Vilniaus miesto Tarybos narys. 

Prisimenant praėjusius mero rinkimus, A.Zuoko kritiką dabartinei miesto galvai ir administracijai bei komedijines istorijas su J.Meko palikimu, į kurias įsivėlė ir A.Zuokienė, ir savivaldybės administracijos vadovas P.Poderskis, ir miesto šerifas R.Šimašius, galima įtarti, kad serialas tęsiasi. 

Savivaldybės pranešime žiniasklaidai rašoma, kad Iš naujojo VASA vadovo miesto vadovybė tikisi efektyvių sprendimų įgyvendinant Vilniaus miesto atliekų tvarkymo strategiją.Konkurse į VASA vadovo pareigas dalyvavo 10 kandidatų, jį organizavo savivaldybės pasamdyta personalo atrankos bendrovė. „Savo atrankas visada vykdome skaidriai ir objektyviai, nėra jokių politinių užsakymų, patinka nepatinka. Artūras Zuokas objektyviai buvo geriausias kandidatas iš visų dalyvavusių ir atėjusių į konkursą. Teisės aktus, kurie reguliuoja šią veiklą, jis išmano, o taip pat, manau, darniai įsilies į savivaldybės įmonių vadovų komandą, kuri kasdien dirba kurdama ir gerindama paslaugas Vilniaus gyventojams“, – teigė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Pasak jo, Vilniaus meras šioms pareigoms iškėlęs aukštus lūkesčius bei lauks konkretaus plano, kaip bus įgyvendinta atliekų tvarkymo strategija Vilniaus mieste.A. Zuokas naujose pareigose dirbti turėtų pradėti gavus reikalingas pažymas iš tarnybų bei sulaukus jo pasitraukimo iš Vilniaus miesto tarybos, kadangi šios pareigos nesuderinamos su vadovavimu vienai iš savivaldybės įmonių. SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ buvo įsteigta 2015 metais Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos sprendimu, įgyvendinant atliekų tvarkymo įstatymo nuostatas, arba vadinamąją atliekų reformą, ir siekiant užtikrinti efektyvų atliekų tvarkymo sistemos administravimą savivaldybėse. 

Įdomiausia, jog dar rugpjūčio pradžioje A.Zuokas vienoje iš savo paskyrų socialiniame tinkle pranešė, jog padavė dokumentus naujam darbui. „Noriu tapti VASA direktoriumi ir gauti 5 800 eurų per mėnesį! - rugpjūčio pradžioje kiek ironizuodamas savo paskyroje rašė buvęs Vilniaus meras. - Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė konkursą ir ieško SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) naujo direktoriaus... Ir šios įmonės vadovui siūlo atlyginimą 5 800 eurų, plius galimi priedai, plius kitos didelio boso privilegijos. Reikalavimai - minimalūs. Kitaip tariant, pagal atlyginimo dydį šios įmonės vadovo atlyginimas bus antras pagal dydį VMS sistemoje. Didesni keliais šimtais gauna tik Vilniaus šilumos tinklų vadovas. Jau nekalbu apie merą ar administracijos direktorių, na gal jie ne ką ir dirba... Aišku nugalėtojas yra žinomas, bandykime spėti kas jis... ir kokiai partijai priklauso..
Kaip žinote ši Vilniaus savivaldybės įmonė įkurta kaip tarpininkas tarp buitinių atliekų vežėjų ir jų turėtojų, t.y. gyventojų. Įmonėje yra virš 40 darbuotojų. Įmonė išrašo gyventojams sąskaitas pagal nekilnojamojo turto kvadratūrą, o duomenis gauna iš Registrų centro. Tai daro ar gali daryti programa.
Papildomai įmonė kontroliuoja, ar buitinės atliekos vežamos tvarkingai ir sprendžia ginčus tarp gyventojų bei vežėjų. Šiaip, jei nebūtų valdžios tarpininko, tai geriausiai padarytų patys vežėjai ir gyventojai. Viskas, jokių kitų rizikų, jokių pajamų planų ir t.t.
Būtent tarpininko atsiradimas ir lėmė tai, kad buitinių atliekų išvežimas Vilniuje pabrango apie 70 proc., nes valdžios tarpininkavimas visada brangus malonumas. Nors rinkliavos surenkama ženkliai daugiau nei anksčiau, VASA pati neišsilaiko ir savivaldybė 2019 m. skyrė dotaciją iš biudžeto.
Iki šiol dirbęs direktorius gavo daugiau nei dvigubai mažesnį atlyginimą -2 500 eurų, kas pagal kompetenciją ir prisiimtą atsakomybę yra labai geras atlyginimas. Net privačiame versle, kur rizikuoji savo pinigais ir tik nuo rezultatų priklauso tavo atlyginimas, tai būtų geras darbo užmokestis.
Jei netyčia mane paskirtu direktoriumi, pirmas mano sprendimas – pasiūlyti valdybai sumažinti direktoriaus atlyginimą iki 2 500 eurų”. 

Ką gi, sulig nauju vadovu galima laukti ne tik „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) direktoriaus atlyginimo sumažinimo, bet ir pokyčių, gabūt lemsiančių, kad vilniečiams atliekų išvežimas gerokai atpigs.